Haber

Türkiye onları artık yakından tanıyacak! İşte yeni kabinedeki bakanlarla ilgili tüm merak edilenler

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Çankaya Köşkü’nde düzenlediği basın toplantısıyla yeni kabine üyelerini açıkladı.

“GARANTİNİ VERECEĞİZ”

“Bugüne kadar milletin güvenini zedelemedik, canımız pahasına inşallah bu emanete sahip çıkacağız” sözlerini kullanan Erdoğan, merakla beklenen isimleri şöyle sıraladı;

 • Başkan Yardımcısı: Cevdet Yılmaz
 • Adalet Bakanı: Yılmaz Tunç
 • Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı: Mahinur Özdemir Göktaş
 • Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı: Vedat Işıkhan
 • Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı: Mehmet Özhaseki
 • Dışişleri Bakanı: Hakan Fidan
 • Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı: Alparslan Bayraktar
 • gençlik ve SporBakan: Osman Aşkın Bak
 • Hazine ve Maliye Bakanı: Mehmet Şimşek
 • İçişleri Bakanı: Ali Yerlikaya
 • Kültür ve Turizm Bakanı: Mehmet Nuri Ersoy
 • Milli Eğitim Bakanı: Yusuf Tekin
 • Milli Savunma Bakanı: Yaşar Güler
 • Sağlık Bakanı: Fahrettin Koca
 • Sanayi ve Teknoloji Bakanı: Mehmet Fatih Kacır
 • Tarım ve Orman Bakanı: İbrahim Yumaklı
 • Ticaret Bakanı: Ömer Bolat
 • Ulaştırma ve Altyapı Bakanı: Abdulkadir Uraloğlu

Yeni kabinenin Türkiye’ye ve Türk milletine hayırlı olmasını dileyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Rabbim, milletimizin yanında bizleri mahcup etme. Yeni kabine üyelerimizin her birine başarılar diliyorum.”

HERKES “KİM” ARIYOR

Şimdi en çok merak edilen ise Bakanlar Kurulu’ndaki isimlerin özgeçmişleri… Hangi bakan nereli, hangi eğitimleri almışlar, daha önceki görevleri nelerdi? İşte yeni dönemin bakanları hakkında tüm merak edilenler;

CEVDET YILMAZ KİMDİR?

1 Nisan 1967’de Bingöl’de doğdu. ODTÜ Kamu Yönetimi Bölümü’nden mezun olmuştur. ABD’de Denver Üniversitesi’nde yüksek lisans, Bilkent Üniversitesi’nde doktorasını tamamladı. Yılmaz, 23, 24, 26 ve 27. Dönemlerde Bingöl, 25. Dönemde Diyarbakır Milletvekili seçildi. Parlamentolar Arası Birlik Türkiye Kümesi Başkanlığı da yapan Cevdet Yılmaz, 60. Hükümette Devlet Bakanı; 61., 62. ve 64. Hükümetlerde Kalkınma Bakanı, 63. Hükümette Başbakan Yardımcısı olarak görev yaptı. İyi derecede İngilizce bilen Yılmaz evli ve iki çocuk babasıdır.

YILMAZ TUNÇ KİMDİR?

1971 yılında Bartın’da doğdu. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu. AK Parti’nin 23, 24, 25, 26 ve 27’nci dönemlerinde Bartın Milletvekili seçilen Tunç, aynı zamanda TBMM Adalet Kurulu ve AK Parti Küme Başkanlığı görevlerinde de bulundu. Başkan Vekili. İngilizce bilen Tunç, evli ve üç çocuk babasıdır.

MAHİNUR ÖZDEMİR GÖKTAŞ KİMDİR?

1981 yılında Belçika’da doğdu. Lisans ve yüksek lisans eğitimini Brüksel’de tamamladı. 2009 yılında Merkez Demokratik Hümanist Parti’den Brüksel parlamentosuna girdi. Belçika’daki görevlerinden dolayı 2019 yılında Kral Leopold Devlet Nişanı ile ödüllendirilen Göktaş, 2020 yılında Türkiye Cumhuriyeti’nin Cezayir Büyükelçisi olarak atandı. Kuzey Afrika’ya atanan ilk kadın büyükelçi oldu.

VEDAT IŞIKHAN KİMDİR?

1966 yılında Mardin’de doğdu. Hacettepe Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nden mezun oldu. 8 Ekim 2018’de Cumhurbaşkanlığı Sosyal Politikalar Kurulu üyeliğine, 17 Aralık 2021’de Cumhurbaşkanlığı Sosyal Politikalar Kurulu Başkan Yardımcılığına atanan Işıkhan, Türkiye genelinde sosyal politika alanında saha çalışmaları, çalışmalar yürüttü. ilgili kurumların incelemeleri ve illerin mevcut sosyal politika alanlarının gelişimine yönelik yerinde incelemeler. politika stratejileri geliştirdi. Işıkhan, iyi derecede İngilizce, yeterli derecede Fransızca ve Arapça bilmektedir. Evli ve 3 çocuk babasıdır.

MEHMET ÖZHASEKİ KİMDİR?

1957 yılında Kayseri’de doğdu. İstanbul Hukuk Fakültesi’nden mezun olmuştur. Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanlığı yaptı. 10 Şubat 2015 tarihinde Kayseri Büyükşehir Belediyesi’nden istifa ederek AK Parti’den milletvekili adayı oldu. Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti’nin 25, 26 ve 27’nci dönemlerinde Kayseri Milletvekili, 65’inci döneminde Çevre ve Şehircilik Bakanı olarak görev yapan Özhaseki, AK Parti Genel Başkan Yardımcılığı ve Genel Başkanlık yaptı. Evli ve 4 çocuk babası olan Özhaseki, İngilizce ve Arapça bilmektedir.

HAKAN FİDAN KİMDİR?

1968 yılında Ankara’da doğdu. Kara Harp Okulu’ndan mezun oldu. Yüksek lisans ve doktorasını Bilkent Üniversitesi’nde tamamladı. Dış politika ve güvenlik alanlarında devlet düzeyinde kritik görevler üstlendi. Başbakanlık Dış Politika ve Güvenlikten Sorumlu Müsteşar Yardımcılığı, Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu Yürütme Kurulu Üyeliği, Başbakanlık Özel Temsilciliği, MİT Müsteşar Yardımcılığı, MİT Liderliği ve Türkiye Özel Temsilciliği görevlerinde bulunan Fidan, Cumhurbaşkanı, 27 Mayıs 2010 tarihinden itibaren 13 yıldır MİT Başkanlığı görevini yürütüyordu.

ALPARSLAN BAYRAKTAR KİMDİR?

1975 doğumlu olan Bayraktar, İstanbul Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü’nden mezun olmuştur. Yüksek lisansını Bilkent Üniversitesi’nde, doktorasını ODTÜ’de tamamladı. 2016-2018 yılları arasında Bakanlık Müsteşar Yardımcılığı ve Dış Bağlantılar ve Avrupa Birliği Genel Müdürü olarak görev yapan Bayraktar, 2010-2016 yıllarında Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Konsey üyesiydi. Güç ve Konvansiyonel Kaynaklar Bakan Yardımcısı olarak görev yaptı. Halen Dünya Güç Kurulu’nun Türkiye Başkanlığı’nı yürütmektedir.

OSMAN AŞKIN BAK KİMDİR?

1966 yılında İstanbul’da doğdu. İstanbul Teknik Üniversitesi Makine Fakültesi’nden mezun oldu. Yüksek lisansını Nottingham Üniversitesi’nde İşletme ve Endüstri Mühendisliği alanında, doktorasını İstanbul Teknik Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü’nde Endüstri Mühendisliği alanında tamamlamıştır. 2007-2011 yıllarında Güreş Federasyonu Başkanlığı yapan Bakan Bak, 2017-2018 yıllarında Gençlik ve Spor Bakanı olarak görev yaptı. Çok iyi düzeyde İngilizce, orta düzeyde Almanca ve Farsça bilen Bak, evli ve 4 çocuk babasıdır.

MEHMET ŞİMŞEK KİMDİR?

1967 yılında Batman’da doğdu. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Bölümü’nden dönem ikincisi olarak mezun oldu. İngiltere Exeter Üniversitesi’nde finans ve finans. ekonomi yüksek lisansını aldı. Akabinde Türkiye, ABD ve İngiltere’nin önde gelen finans kuruluşlarında görev yapan Şimşek, 22 Temmuz 2007 seçimlerinde AK Parti’den Gaziantep Milletvekili seçildi. 60’ıncı Hükümette Hazineden Sorumlu Devlet Bakanı olan Şimşek, Mayıs 2009’da açıklanan kabine değişikliği ile Maliye Bakanı olarak atandı. 64’üncü yılında Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı olarak atanan Şimşek Hükümet, AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Binali Yıldırım başkanlığında kurulan yeni hükümette ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı olarak da görev yaptı. Şimşek evli ve üç çocuk babasıdır.

ALİ YERLİKAYA KİMDİR?

11 Ekim 1968’de Konya’da doğdu. İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi “Kamu Yönetimi” bölümünden mezun oldu. Kayseri’de Felahiye, Şanlıurfa’da Hilvan ve Yozgat’ta Sarıkaya’da kaymakamlık yaptı. 2003 yılında İçişleri Bakanlığı Hukuk Müşaviri, 2004 yılında Sağlık Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğü görevine atanan Yerlikaya, 2007-2018 yıllarında Şırnak, Ağrı, Tekirdağ ve Gaziantep Valiliği görevlerinde bulundu. 26 Ekim 2018’de İstanbul Valisi olarak atanan Yerlikaya evli ve 4 çocuk babasıdır.

MEHMET NURİ ERSOY KİMDİR?

1968 yılında İstanbul’da doğdu. İstanbul Alman Lisesi’nden mezun olduktan sonra İstanbul Üniversitesi İşletme Bölümü’nden mezun olmuştur. Turizm sektöründe 25 yılı aşkın bir geçmişe sahip, çeşitli firmaların ve çeşitli otellerin sahibi olan Mehmet Nuri Ersoy, 2012 yılında kruvaziyer sektörüne yatırım yaparak Türkiye’nin tek kruvaziyer gemisi işletmecisi olmuştur. 2017 yılında online rezervasyon platformunu hayata geçirerek tüm dünyadan 200 bine yakın tesise rezervasyon hizmeti vermeye başlamıştır. 9 Temmuz 2018’de Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin ilk Kültür ve Turizm Bakanı olarak ilan edildi. Ersoy evli ve iki çocuk babasıdır.

YUSUF TEKİN KİMDİR?

1970 yılında Erzurum’da doğdu. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü’nden mezun oldu. Aynı yıl Cumhuriyet Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü Siyasal ve Sosyal Bilimler Bölümü’nde araştırma görevlisi olarak göreve başladı. Siyaset ve sosyal bilimler alanında 1997 yılında yüksek lisans, 2002 yılında doktorasını tamamladı. 2013 yılında Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarlığına atandı. Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi rektörü olan Tekin evli ve üç çocuk babasıdır.

YAŞAR GÜLER KİMDİR?

1954 yılında Ardahan’da doğdu. Harp Okulu, Harp Okulu, Kara Harp Okulu ve Silahlı Kuvvetler Akademisi’nden mezun oldu. 2001 yılında Tuğgeneralliğe, 2005 yılında Tümgeneralliğe ve 2009 yılında Korgeneralliğe terfi etti. 9 Temmuz 2018 tarihli Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile Genelkurmay Başkanı olarak atanan ve TSK Üstün Hizmet Madalyası ve TSK Onur Nişanı sahibi olan Güler Madalya, evli ve bir çocuk babasıdır.

FAHRETTİN KOCA KİMDİR?

2 Ocak 1965’te Konya’da doğdu. 1988 yılında İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni bitirip tıp doktoru ünvanını alan Koca, ihtisasını İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı’nda tamamlayarak 1995 yılında Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı olmuştur. Türkiye’nin sağlıkta dönüşüm politikaları doğrultusunda çeşitli atılımlar yapmaktadır. Koca, liderliğini üstlendiği Türkiye Eğitim, Sağlık ve Araştırma (TESA) Vakfı tarafından 2009 yılında kurulan İstanbul Medipol Üniversitesi’nin Mütevelli Heyeti Başkanlığını yürüttü. Temmuz 2018’de Sağlık Bakanı olan Koca evli ve 4 çocuk babasıdır.

MEHMET FATİH KACIR KİMDİR?

1984 yılında İstanbul’da doğdu. Boğaziçi Endüstri Mühendisliği’nden mezun oldu. 1 Temmuz 2018 tarihinde Cumhurbaşkanı Kararı ile Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcılığına atanmıştır. Bakanlıkta Milli Teknoloji Atağı ve stratejik dönüşüm politikalarından sorumlu olarak görevine devam eden Kacır, Milli Teknoloji Genel Müdürlüğü, Stratejik Araştırmalar ve Verimlilik Genel Müdürlüğü, TÜBİTAK, Türk Patent ve Marka Kurumu (TÜRKPATENT) çalışmalarını koordine ediyor. ), Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA) ve Türkiye Uzay Ajansı. yürütülen. Çok iyi derecede İngilizce ve Almanca bilen Mehmet Fatih Kacır evli ve iki çocuk babasıdır.

İBRAHİM YUMAKLI KİMDİR?

1969 yılında Kastamonu’da doğdu. Uludağ Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü’nden mezun olan Yumaklı, iş hayatına 1993 yılında Marshall Boya AŞ’de ithalat operasyon uzmanı olarak başlamıştır. Ekim 2016 tarihinden itibaren GÜBRETAŞ’ta Genel Müdür ve Murahhas Üye olarak görev yapan Yumaklı, 7 Nisan 2022 tarihinden itibaren Tarım ve Orman Bakan Yardımcılığı görevini yürütmektedir. İngilizce bilen İbrahim Yumaklı, evli ve iki çocuk babasıdır.

ÖMER BOLAT KİMDİR?

1963 yılında İstanbul’da doğdu. Bolat, Marmara Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Uluslararası Ekonomik Bağlantılar Bölümü’nden 1984 yılında mezun olmuş, Hollanda-Amsterdam Üniversitesi Avrupa Enstitüsü’nde Avrupa entegrasyonu alanında yüksek lisansını tamamlamıştır. Bolat aynı zamanda Almanya Kiel Üniversitesi Dünya Ekonomisi Enstitüsü mezunudur. Ekonomi ve İşletme Programından mezun olmuştur. AK Parti MKYK üyeliği ve Ekonomik İşler Başkan Yardımcılığı görevlerinde bulundu. İngilizce ve Almanca bilen Bolat, evli ve iki çocuk babasıdır.

ABDULKADİR URALOĞLU KİMDİR?

1966 yılında Trabzon’da doğdu. 1988 yılında Karadeniz Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü’nden mezun olan Uraloğlu, aynı yıl özel sektörde saha mühendisi olarak görev yaptı. 1989 yılından itibaren Karayolları Genel Müdürlüğü’nde birçok görev üstlenmiştir. 2012 yılında İzmir 2. Bölge Müdürü olarak atanan Uraloğlu, 23 Temmuz 2018 tarihinde yayınlanan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Karayolları Genel Müdürü olarak atanmıştır. Türkiye Karayolları Milli Komitesi (YTMK) ve Karayolları Vakfı’nın (KAV) Başkanlığını yürütmektedir, evli ve üç çocuk babasıdır.

haberof.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
adalar escort
arnavutköy escort
ataşehir escort
avcılar escort
bağcılar escort
bahçelievler escort
bakırköy escort
başakşehir escort
bayrampaşa escort
beşiktaş escort
beykoz escort
beylikdüzü escort
beyoğlu escort
büyükçekmece escort
çatalca escort
çekmeköy escort
esenler escort
esenyurt escort
eyüp escort
fatih escort
gaziosmanpaşa escort
güngören escort
kadıköy escort
kağıthane escort
kartal escort
küçükçekmece escort
maltepe escort
pendik escort
sancaktepe escort
sarıyer escort
şile escort
silivri escort
şişli escort
sultanbeyli escort
sultangazi escort
tuzla escort
ümraniye escort
üsküdar escort
zeytinburnu escort
istanbul escort
betturkey
jojobet
deneme bonusu veren siteler